AKTIVISTKA

Verejný život mi nikdy nebol ľahostajný, koniec koncov už súdruhovia v bábkovom divadle v Banskej Bystrici v osemdesiatych rokov ma karhali za "neposlušnosť". Najsilnejším pocitom, ktorý ma ale motivoval angažovať sa postupne viac, bola naša snaha o presadenie divadla s mentálne postihnutými ľuďmi. Trinásť rokov sme sa nevedeli dostať do systému, nikto nás nechcel, na to vraj neexistujú zákony. Nestačilo teda viesť divadlo, režírovať, písať granty, ale bolo potrebné ovplyvniť aj vnímanie zhora.

Tretie volebné obdobie pôsobím ako poslankyňa mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici. Okrem podnetov obyvateľov centra mesta, ktoré zastupujem, som sa angažovala a angažujem najmä v kultúrnej a sociálnej politike mesta, ale aj hľadaní podpory pre mladých ľudí v ich kreativite, pomoc starším aktívnym spoluobčanom v ich organizovaní. Spolu s ďalšími poslancami zoskupenia nezávislých Banskobystrická alternatíva sme dlhodobo za rozvoj mesta bez diktátu developerov, za presadzovanie antikorupčných systémových riešení, ktoré sa snažíme hľadať s ďalšími aktivistami v rámci Slovenska.

Práve pri práci mestskej poslankyne som si uvedomila, v akom veľmi zlom stave je naša spoločnosť, a to nielen vo vrcholovej politike , o ktorej počúvame v správach, ale aj v mestách či obciach, kde niektorého starostu naozaj neskontroluje nikto.

Aj to boli motívy, pre ktoré som v roku 2014 prijala pozvanie na kandidátku hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti do volieb do Európskeho parlamentu. Videla som priestor, ako presadzovať úpravu sociálnej legislatívy a využiť ten priestor, aký europoslanec získava, pre ľudí, ktorí to potrebujú. Zvolená som nebola, no voľby ale aj moje cesty po Slovensku ma veľmi poznačili a posunuli ďalej vo vnímaní problémov ľudí.

Narastajúci extrémizmus a korupcia, ale najmä ľahostajnosť, ktorá sa prejavila aj v tých voľbách, sú hrozbami, voči ktorým musíme bojovať ďalej. Preto som sa angažovala už pri občianskych protestoch v roku 2012 a doteraz pôsobím pri Občianskej výzve. Spoluzakladala som iniciatívu Nie v našom meste v Banskej Bystrici.