O mne

Niečo málo na úvod

viera-dubacova-profil

Pochádzam z Nitry a už dlhé roky žijem v Banskej Bystrici. Som absolventkou divadelnej réžie na VŠMU v Bratislave, autorkou a režisérkou množstva vlastných hier.

Zakladala som komunitné Divadlo z Pasáže, ktoré pracuje s ľuďmi so zdravotným postihnutím, a zároveň medzinárodný divadelný festival Arteterapia.

Stála som tiež pri založení viacerých neziskových organizácií ako Záhrada – centrum nezávislej kultúry, Chránené bývanie Dom n.o., Agentúra podporovaného zamestnávania n.o., Šukar Dživipen n.o. či organizácie Animus Apertus, n.o., ktorá je zameraná na tvorbu divadelných inscenácií s aktuálnymi témami, organizovanie rôznych kultúrnych komunitných a vzdelávacích akcií, predstavení, workshopov, kolokvií a festivalov.

Pôsobila som tiež ako členka Siete pre nezávislú kultúru ANTÉNA a tiež v Rade vlády pre kultúru.

Stojím si za tým, že kultúra je prepojená so spoločenským dianím. Práve angažovaná kultúra môže byť jedným z nástrojov zlepšovania povedomia o spoločenských a politických problémoch. Môže byť impulzom pre zmeny, môže vzdelávať, môže udržiavať povedomie o udalostiach našich dejín, na ktoré by sme nemali zabúdať.

Roky obhajujem ľudské práva vo všetkých podobách a snažím sa tiež aktívne pôsobiť ako antikorupčná aktivistka. Druhé volebné obdobie som nezávislou poslankyňou Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici a členka Banskobystrickej alternatívy.

Aktívne som na strednom Slovensku podporovala protesty proti “gorilám” v politike a neskôr sme spolu s ďalšími aktivistami iniciovali celoslovenskú Občiansku výzvu 2012. Bojujem proti extrémizmu a spoluzakladala som iniciatívu Nie v našom meste.

V roku 2010 som bola slovenskou ambasádorkou Európskeho roka boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Som laureátkou ocenenia Krištáľové krídlo za filantropiu za rok 2012.

V roku 2016 som získala dôveru voličov a ako nezávislá kandidátka, na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, som vstúpila do Národnej rady Slovenskej republiky. V parlamente som členkou výboru pre kultúru a médiá, kde sa venujeme odborným témam, a tiež členkou mandátového a imunitného výboru NRSR.

V pozícii opozičnej poslankyne je náročné presadiť systémové zmeny, no pochopila som, že systematickou prácou je možné presvedčiť aj koaličných poslancov o správnosti niektorých návrhov, ktoré si následne dokážu sami osvojiť.

V súčasnosti pôsobím ako nezaradená poslankyňa podporujúca vznik novej strany SPOLU - občianska demokracia. Spolu s kolegami sme sa snažili a snažíme otvárať témy zlepšenia otvorenosti samospráv, transparentnosti, regulácie hazardu či slušných mzdových podmienok zamestnancov verejnej správy. So svojimi asistentmi a stážistami priebežne pracujeme na analýzach predkladaných právnych úprav, ministerských návrhov, analyzujeme zákony na základe podnetov občanov a snažíme sa následne komunikovať s odborníkmi konkrétne témy.

Do politiky som vstupovala po tom, čo pred našimi snahami úradníci zatvárali dvere a nepočúvali nás. Ako poslankyňa dnes aktívnym ľuďom, ale napríklad aj zástupcom inštitúcií a organizácií z kraja, otváram dvere na ministerstvách či riaditeľstvách v Bratislave.

Myslíte si, že by som mohla z titulu svojej funkcie pomôcť riešiť práve váš problém? Potrebujete získať právnu radu či vysvetliť fungovanie legislatívy? Kontaktujte ma a spolu s kolegami a našim tímom sa Vám pokúsime poradiť či pomôcť.

Záujmové činnosti

1
DIVADELNÁ REŽISÉRKA

Divadlo som mala rada o malička. Ešte v Nitre mi učarovalo bábkové divadlo a po vyštudovaní bábkoherectva som pôsobila v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici. Do kúska dreve v podobe bábky dokážete pretaviť celý život. Vždy som ale chcela pracovať s ľuďmi a lákala ma réžia, ktorú som neskôr tiež študovala na VŠMU. V istom momente som sa totiž prestala pozerať na divadlo ako herečka, ale začala som premýšľať nad tým, ako môže divadlo pôsobiť na spoločnosť ako celok. A to je už pohľad režiséra.

2
AKTIVISTKA

Verejný život mi nikdy nebol ľahostajný, koniec koncov už súdruhovia v bábkovom divadle v Banskej Bystrici v osemdesiatych rokov ma karhali za "neposlušnosť". Najsilnejším pocitom, ktorý ma ale motivoval angažovať sa postupne viac, bola naša snaha o presadenie divadla s mentálne postihnutými ľuďmi. Trinásť rokov sme sa nevedeli dostať do systému, nikto nás nechcel, na to vraj neexistujú zákony. Nestačilo teda viesť divadlo, režírovať, písať granty, ale bolo potrebné ovplyvniť aj vnímanie zhora.

3
FILANTROP

Nikdy som svoju prácu nenazývala filantropiou. Vždy konám tak, ako to cítim, aké je moje presvedčenie. Takto túto prácu nazvali organizátori Krištáľového krídla, ktorí mi udelili ocenenie za rok 2012. No svoje predstavy o slušnej, tolerantnej spoločnosti, ktorá si je ochotná pomáhať, sa snažím napĺňať ďalej. Pre mňa je láska ľudí k ľuďom prirodzená a ide ruka v ruke s mojou tvorbou a životom.

 

Novinky

Môžete sledovať na tejto stánke alebo na facebooku.

Najaktuálnejšie správy z mojho verejneho života, ako aj zaujímavé články a moje blogy môžete nájist v sekcii Aktuality.

Viac

Povedali o mne