Voľby 2016 – Môj program

viera volbyAko nezávislá kandidátka do volieb do NRSR v roku 2016 na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti s číslom 3, vstupujem do volieb s viacerými osobnými cieľmi.

Hnutie OĽANO-NOVA, na kandidátke ktorého kandidujem s číslom 3. pripravilo takzvanú Zmluvu so Slovenskom, s ktorej bodmi sa stotožňujem a vyslovím sa pre ich prijatie. Obsahuje body, za ktoré som spolu s ďalšími priateľmi bojovala aj v protestoch Gorila a následne v iniciatíve Občianska výzva.

Sama však počas nasledujúceho volebného obdobia v prípade zvolenia urobím všetko preto, aby mohli byť prijaté aj ďalšie legislatívne zmeny s cieľom dosiahnutia nasledovných úprav zákonov.

  • Zamedzenie priamych politických nominácií v štátnych a verejných (krajských a mestských) firmách a podnikoch. Povinné výberové konania so zverejnením ponuky v dostatočnom predstihu na verejne známych a dostupných pracovných portáloch či cez ÚPSVaR.
  • Zmysluplná podpora mladých slovenských podnikateľov, študentských projektov. Súčasná vláda sa bojí príchodu imigrantov, ale sama prehliada, že najmä z mladých Slovákov sa stávajú migranti, ktorí utekajú za slušnými životnými podmienkami. Nehovoriac o domácich mladých podnikateľoch, ktorí sa len ťažko dostanú k takým daňovým prázdninám, aké okamžite dostanú veľkí zahraniční investori.
  • Radikálna regulácia hazardu. Samosprávy bojujú s hazardom, sídliská v našich mestách sa menia na malé Vegas, no neprinášajú zábavu a prosperitu, ale nešťastné osudy rodín. Na pôde Národnej rady Slovenskej republiky budem iniciovať rozšírenie právomocí samospráv pri regulácii hazardu a jeho vyššie zdanenie.
  • Dlhodobo sa budem na základe svojich skúseností snažiť o legislatívnu systémovú podporu a pomoc pre skupiny ľudí so sociálnym znevýhodnením a takých, ktorých spoločnosť prehliada a kladie im prekážky v snahe o slušný život.

Iste, že si viem predstaviť množstvo ďalších tém, ktoré by Slovensko mohli a mali posunúť ďalej. Som presvedčená, že napríklad v oblasti sociálnych vecí je vhodné začať sa, podobne ako niektoré západné a severské krajiny, zaoberať myšlienkou zavedenia základného príjmu. Ten by výrazne pomohol zotrieť sociálne rozdiely a mohol by posunúť našu spoločnosť ako celok, a to aj odbúraním náročného byrokratického systému. Určite, že z mojich dlhoročných skúseností v kultúre si viem predstaviť aj zmeny a úpravy rozdeľovania financií v oblasti umenia. Tém, ktoré sa ponúkajú len pri bežnom živote je mimoriadne veľa. Niektoré si vyžadujú dlhé diskusie, iné je možné pri troche snahy všetkých zainteresovaných riešiť veľmi rýchlo.

Poslanec a akýsi úrad a honor poslanca je ale aj o sprostredkovaní pomoci. Vysvetľovaní možností ľuďom, ktorí žijú slušne a zodpovedne svoj život, ale nepoznajú paragrafy zákonov, ktoré by im mohli pomôcť.

Už ako mestská poslankyňa možno často nie vo výslní médií, ale o to zodpovednejšie prijímam a vybavujem veľké množstvo podnetov obyvateľov Banskej Bystrice. Od podnetov na opravu chodníkov či poklopov, cez pílenie stromov až po sociálnu pomoc, hľadanie možností finančnej podpory.

Rovnako chcem v takejto práci pokračovať aj v Národnej rade Slovenskej republiky. Aj keď agenda sa už líši, stále môže byť poslanec zástupcom, sprostredkovateľom a pomocníkom pre každého jedného občana tejto krajiny. Do politiky vstupujem preto, aby som prispela k systémovým zmenám, no pomoc jednotlivcovi v núdzi mi nikdy nebola a nebude cudzia.